Maść na blizny – czym kierować się przy jej wyborze?

Blizny to problem, z którym boryka się wiele osób. Historia ich powstania może być bardzo różna: niektóre z nich są pozostałościami po przebytych zabiegach chirurgicznych, inne – po oparzeniach lub trądziku. Łączy je jedno – szpecą skórę. Na szczęście obecnie medycyna zna liczne środki, dzięki którym można ograniczyć ich widoczność lub nawet całkowicie się ich pozbyć. Na dodatek maści i kremy na blizny są najczęściej dostępne bez recepty.

Jak wybrać maść na blizny?

Podstawowym czynnikiem, który powinien być uwzględniony przy wyborze maści na blizny, jest rodzaj tej zmiany skórnej. Specjaliści najczęściej wyróżniają trzy podstawowe ich typy:

  • Blizny zanikowe. Powstają one w wyniku zbyt małej produkcji tkanki łącznej lub jej rozpadu. Efektem jest pojawienie się w skórze wgłębienia.
  • Blizny przerostowe. W ich wypadku ma miejsce odwrotna sytuacja: licznie wytwarzane włókna tworzą wybrzuszenie, wyniesione ponad poziom zdrowej skóry.
  • Bliznowce. Powstają one, gdy produkcja tkanki łącznej w obrębie gojącej się rany trwa zbyt długo lub jest zbyt intensywna. Są one płaskie i rozległe.

Niektóre preparaty są przystosowane do leczenia tylko niektórych spośród opisanych zmian  – kupując krem na blizny warto więc  przeczytać dołączoną do niego ulotkę, informującą o jego przeznaczeniu.

Innym, ważnym kryterium doboru, jest wygoda użytkowania. Nowoczesne produkty, takie jak plastry na blizny, właśnie z jej powodu stają się coraz popularniejsze. Oczywiście tradycyjne kremy i maści również mają liczne grono zwolenników.

Krem na blizny – jak działa?

Maść na blizny może zawierać różne składniki. Najpopularniejsze są niewątpliwie środki z heparyną oraz wyciągiem z cebuli – ich zastosowanie w okresie gojenia się rany może zapobiec powstaniu blizny lub zmniejszyć znacząco jej rozmiar. Wiele preparatów sprawdza się jednak równie dobrze przy leczeniu zmian, które istnieją od dłuższego czasu. Wszystkie one mają przy tym podobny mechanizm działania: natłuszczają skórę, wspomagając procesy jej prawidłowej regeneracji i chroniąc powstający naskórek przed uszkodzeniem. Nakładając na powierzchnię gojącej się rany krem na blizny, uzyskamy też zwykle złagodzenie nieprzyjemnych objawów: uczucia ściągnięcia skóry lub jej świądu.

Plastry na blizny są natomiast uznawane za rozwiązanie najwygodniejsze. Odpowiednia ilość substancji leczniczej jest zawarta w samym opatrunku tego typu, pacjent nie musi więc martwić się o jej dawkowanie. Nie ma również ryzyka, że zostanie ona przypadkowo zmyta lub starta. Plastry na blizny nie zabrudzą też ubrania, a ich zmiana następuje zwykle dopiero po określonym czasie (najczęściej wynosi on 24 godziny). Na dodatek są one cienkie i przezroczyste, co czyni je praktycznie niewidocznymi. 

Comments are closed.