Balsam, mleczko czy masło do ciała – co wybrać?

Wyróżnia się trzy podstawowe kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji ciała. Są to kolejno: balsamy, mleczka oraz masła. Teoretycznie mają działać w podobny sposób, ale jednak niektórymi cechami będą się od siebie różnić, co sprawi, że inaczej sprawdzą się już podczas aplikacji.

Balsamy do ciała – charakterystyka

Mają dość zbitą strukturę, aczkolwiek wciąż jest ona lżejsza i bardziej płynna niżeli w przypadku maseł do ciała. Wyróżniają się dość odżywczym składem i często są bogate w drogocenne witaminy, proteiny i minerały, choć na pewno będzie ich nieco mniej niż w masłach. Balsamy też zresztą mogą się od siebie różnić. Niektóre są cięższe i dlatego wolniej wchłaniają się w skórę, ale za to lepiej ją nawilżają, podczas gdy inne mogą wykazać się bardzo lekką konsystencją, imitującą wręcz zwykłe mleczka. Różni je także sposób działania. Wśród balsamów pojawiają się kosmetyki o działaniu ujędrniającym, antycellulitowym, głęboko odżywczym, regenerującym czy nawet brązującym (te ostatnie częściowo zastępują samoopalacze).

Mleczka do ciała – charakterystyka

Wyróżnia je bardzo delikatna, lekka, a czasem wręcz półpłynna formuła. Mleczko do ciała z drogerii Manada może nawilżać i natłuszczać skórę, ale robi to w sposób delikatny, albowiem tłuszczowe substancje stanowią co najwyżej 1/3 jego składu. Ma to jednak swoje plusy. Lekkie mleczko raczej nie poradzi sobie z optymalnym natłuszczeniem i zabezpieczeniem mocno przesuszonej skóry, zwłaszcza w okresie zimowym, jednakże będzie idealnym uzupełnieniem letniej i wiosennej pielęgnacji, która powinna bazować na delikatnych, lżejszych i szybko wchłaniających się produktach. Mleczka nie brudzą ubrań i są super wydajne. Tuż po ich użyciu można normalnie się ubrań, nie martwiąc się o pozostawienie tłustych plam na spodniach czy koszuli.

Masła do ciała – charakterystyka

Chcąc natomiast zapewnić ciału dogłębne odżywienie i wprowadzić do jego dalszych warstw jak największą ilość cennych substancji nawilżających, regenerujących i wzmacniających, trzeba by zamienić balsamy i mleczka do ciała na gęste i ciężkie masła. Konsystencja tych produktów jest wręcz stała. Przed zaaplikowaniem ich na skórę należy delikatnie rozetrzeć je w dłoni i dopiero wtedy rozsmarować równomiernie na ciele. Masła sprawdzają się głównie w wieczornej pielęgnacji, albowiem mogą brudzić ubrania, gdyż dość długo się wchłaniają, co nieraz trwa nawet i kilka godzin. Polecane są głównie w okresie zimowym. Wtedy właśnie skóra potrzebuje jednak efektywnego odżywienia i mocnego nawilżenia.

Comments are closed.