Zielona herbata

zielonaherbata

Zielona herbata to napój cieszący się ogromną popularnością na całym świecie. Coraz częściej sięgają po nią Europejczycy, którzy doceniają jej naturalne właściwości lecznicze oraz odchudzające.

Zielona herbata posiada długoletnią historię, która jest szacowana na około 5000 lat. Zgodnie z tradycją, powstaje ona ze świeżo zebranych liści herbaty chińskiej, które nie zostają poddane fermentacji lecz natychmiast są podgrzewane i suszone, dzięki czemu napar z nich ma w sobie o wiele więcej prozdrowotnych składników, które mają doskonały wpływ na funkcjonowanie organizmu niż w przypadku tradycyjnej, czarnej herbaty.

Aby zakupić jak najlepszą pod względem gatunkowym i w konsekwencji posiadającą najlepszy wpływ na organizm zieloną herbatę, warto jest skorzystać ze sprawdzonego sklepu, który sprzedaje herbaty w postaci suszu z liści, ponieważ herbata zielona sprzedawana w ekspresowych torebkach ma zdecydowanie mniej pozytywnych właściwości dla organizmu.

Zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata doskonale sprawdza się jako produkt wspomagający odchudzanie. Wynika to z faktu, że w jej składzie znajduje się kofeina, która jest odpowiedzialna za przyspieszenie termogenezy, czyli procesu, który ma wpływ na zwiększenie spalania kalorii. Oprócz tego w zielonej herbacie można znaleźć także inne składniki, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie wagi, jak antyoksydanty w postaci katechin. Wpływają one na przyspieszenie tempa metabolizmu spoczynkowego, czyli spalania kalorii wówczas gdy ciało znajduje się w spoczynku (np. podczas siedzenia lub snu).

Aby efekty odchudzające stosowania zielonej herbaty były widoczne, należy połączyć jej picie z ćwiczeniami fizycznymi. Szacuje się, że dzięki regularnemu spożyciu zielonej herbaty można zwiększyć w ten sposób spalanie tłuszczu nawet o 17%. Ma to niebagatelne znaczenie jeśli zależy nam na jak najszybszym pozbyciu się zbędnych kilogramów przed ważnym wydarzeniem życiowym lub też przed urlopem. Zielona herbata oprócz tego pomaga w wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, ponieważ zwiększa tolerancję wysiłku oraz przyspiesza regenerację dzięki temu, że obniża poziom lipidów. To wszystko sprawia, że warto rozpatrzyć zastąpienie kawy zieloną herbatą. Już 3 filiżanki zielonej herbaty dziennie, w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi, są w stanie przyczynić się do zamierzonego efektu w kwestii odchudzania się.

Zielona herbata właściwości

Zielona herbata dzięki temu, że w jej składzie można znaleźć liczne minerały, mikroelementy i witaminy (takie jak chociażby witamina B1,B2,B5,K i PP), posiada niezwykle dobroczynny wpływ na zdrowie. Napar z liści zielonej herbaty pozwala nie tylko na wzmocnienie odporności organizmu, ale także zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych i stymuluje krążenie chroniąc przed zawałami serca, reguluje procesy trawienia i obniża poziom cholesterolu, poprawia pracę nerek i wątroby, a także wzmacnia szkliwo zębów oraz zapobiega chorobom dziąseł.

Badania naukowców wykazały również, że zielona herbata może zmniejszać ryzyko wystąpienia raka. Wynika to z zawartości w niej silnych przeciwutleniaczy w postaci polifenolów chroniących DNA. Zielona herbata w sposób szczególny zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry wywołanego przez szkodliwe działanie promieni UV. Do innych, bardzo ważnych zalet spożywania zielonej herbaty, warto jest zaliczyć fakt, iż chroni ona mózg przed starczą demencją, przeciwdziałając także wystąpieniu choroby Alzheimera, dzięki temu, że obecne w niej polifenole łączą się z innymi toksycznymi związkami (jak beta-amyloid czy nadtlenek wodoru), które są po wchłonięciu przez organizm rozkładane na nieszkodliwe mieszanki związków. Japończycy twierdzą nawet, że dzięki opóźnianiu starzenia, codzienne spożywanie zielonej herbaty może wydłużać życie o 5-10 lat.

Prozdrowotny wpływ zielonej herbaty docenili producenci kosmetyków, którzy wykorzystują ją do produkcji toników, kremów, balsamów, a nawet żelów pod prysznic. Również w SPA popularne są zabiegi, w których wykorzystuje się ekstrakt z zielonej herbaty.

One thought on “Zielona herbata”

  1. Ja bardzo lubię zieloną herbatę i polecam do niej kupić czajnik, który gotuje wodę na 80 stopni celsjusza aby nie sparzyć jej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.