Czy warto kupować dzieciom czworonożne pupile?

piesCzęsto można spotkać się ze stwierdzeniem, że każde dziecko powinno mieć zwierzaka, którym będzie się opiekować i zajmować. Oczywisty jest fakt, iż zwierzęcy towarzysz dziecka powinien być mały i spokojny. Optymalnym rozwiązaniem jest mały piesek.

Wielu rodziców decyduje się na zakup szczeniaka, który często rośnie wraz z dzieckiem. W rzeczy samej jest kierunek jak najbardziej właściwy, należy jednak zwrócić uwagę także na rasę pupila oraz jego charakter. Decydując się na czworonożnego pupila, należy także zwrócić uwagę na to, czy dziecko dorosło do tego, by wziąć odpowiedzialność za zwierzę. Ogólnie wiadomo, że pieska należy regularnie wyprowadzać na spacery, dbać o jego karmienie i higienę. Faktem jest, iż odpowiedzialność za pieska wymusza samodyscyplinę dziecka, nie mniej jednak mogą zdarzyć się sytuacje, gdy mały właściciel nie będzie wywiązywał się z obowiązków.

W tym momencie pojawia się pytanie, czy kupować dzieciom małe pieski i w jakiej sytuacji rozwiązanie to przyniesie oczekiwane efekty? W rzeczy samej trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, każde dziecko jest inne, ma inny charakter i poczucie obowiązku. Ważną funkcję spełniają na tej płaszczyźnie rodzice, którzy najlepiej znają własne dziecko, a tym samym potrafią ocenić, czy posiadanie czworonożnego pupila nie będzie przysłowiową kulą w płot. Należy również pamiętać, że małe dzieci powinny opiekować się pieskiem pod czujnym okiem rodziców lub starszego rodzeństwa. Fakt ten dotyczy szczególnie spacerów, które w przypadku zwierząt są konieczne.