czółenka czarne kaczuszki

Czółenka – buty z długą historią

Czółenka to typ obuwia z długą tradycją w modzie. Dziś czółenka damskie nadal są niezwykle modne i choć przez wielu w młodzieńczych latach zastępowane są przez szpilki (wyższy obcas), to w wieku średnim znów się do nich wraca. Tu główne znaczenie ma wówczas wygoda noszenia.

Trochę historii

Pierwsze wygodne buty dla kobiet (https://deezee.pl/czolenka) zostały stworzone za sprawa Coco Chanel w latach dwudziestych ubiegłego wieku. To właśnie ona wraz z zaprzyjaźnionym szewcem zaprojektowała buty o charakterystycznym kwadratowym nosku, wsparte na niewysokim obcasie. I to właśnie ten moment rozpoczął w modzie fenomen damskich czółenek, które po dziś dzień uważane są za ponadczasowe, klasyczne, stając się symbolem elegancji i dobrego gustu. Te pierwotne czółenka projektu Chanel, dekadę później uległy modyfikacjom, które przetrwały do dziś. Czółenka dzisiaj mają zaokrąglone noski, a ich obcas trochę urósł (standardowo w czółenkach stosuje się obcasy w granicach 5-7 centymetrów). Modne czółenka damskie spełniają wszystkie te kryteria.

Cechy charakterystyczne czółenek damskich

Czółenka pozbawione są sznurowadeł czy innych elementów typu paski i zapięcia, w związku z czym po prostu wsuwa się je na nogę. Standardowy model damskich czółenek ma zakryte palce i pięty, choć i na to w modzie znalazł się wyjątek. Unowocześnione czółenka damskie dostaniemy już z odkrytymi palcami, w związku z czym zyskały one swoją nazwę „peep toes”. Poszczególne modele mogą też różnić się rodzajem i wysokością obcasa, nie odbiera to jednak uroku tym butom.